قطب علمی جراحی های درون بین کشور

IRMISE

دکتر عبدالرضا پازوکی

رئیس قطب علمی -فلوشیپ جراحی های درون بین- رئیس انجمن علمی جراحان درون بین کشور- دبیر انجمن جراحی چاقی و متابولیک کشور

امروزه جراحی های کم تهاجمی با توجه به مزایای متعدد آن نسبت به جراحی های باز به عنوان روش انتخابی در اکثر تخصص ها پذیرفته شده است. بطوریکه بدلیل این مزایا به سرعت در جهان در حال گسترش بوده و تمایل پیشرونده ای به این نوع جراحی در تمام دنیا وجود دارد.

مرکز آموزش جراحی های درون بین دانشگاه علوم پزشکی ایران واقع در بیمارستان حضرت رسول اکرم(ص)، از سال 1384 این افتخار را دارد تا همگام با برترین قطب های علمی آموزشی دنیا ، با همکاری بهترین اساتید داخلی و خارجی و بهره مندی از امکانات متناسب، برنامه های آموزشی متعددی در زمینه آموزش MIS (جراحی های کم تهاجمی) ، تروما و سونوگرافی برای رشته های جراحی عمومی ، زنان و زایمان ، اورولوژی ، جراحی اعصاب ، فلوشیپ درد ، گوش و حلق و بینی، توراکس، ارتوپدی، پرستاری ، مهندسی پزشکی و دامپزشکی برگزار نموده است. تا کنون بیش از 1000 نفر از کشورهای همسایه و بیش از چندین هزار نفر از داخل کشور در این دوره ها شرکت نموده اند.

بعد از اخذ مجوز تاسیس مرکز تحقیقات جراحی های کم تهاجمی  از وزارت بهداشت در اسفند ماه سال ۱۳۸۸ با تلاش اعضای هیئت موسس مرکز و متعاقب اقدامات علمی، آموزشی و پژوهشی صورت گرفته، مرکز تحقیقات جراحی های کم تهاجمی بیمارستان حضرت رسول اکرم (ص) از سال  ۱۳۸۸ فعالیت رسمی خود را آغاز کرده است. با توجه به توانمندی ها و عملکرد چشمگیر آموزشی، موفق به کسب گواهی قطب علمی آموزشی جراحی های درون بین در سال ۱۳۹۲ شده است.

لازم به ذکر است که طی این سالها پروفسور قوامی، دکتر کلباسی، مرحوم دکتر فودازی، دکتر خلج و دکتر سعیدی مطهر کمک های فراوانی را به مرکز تحقیقات مبذول فرموده اند.

حیطه های فعالیت قطب شامل تمام اقدامات آموزشی و پژوهشی مرتبط با انواع جراحی های درون بین می باشد. بر این اساس رشته های جراحی تخصصی متعددی از قبیل ارتوپدی، جراحی مغز واعصاب، گوش و حلق وبینی، زنان، بیهوشی، رادیولوژی و سایر رشته های مرتبط در محدوده عملکرد قطب قرار می گیرند.

اولین دوره پایه جراحی های درون بین در دی ماه سال 1384 توسط جناب آقای دكتر پازوكی و با موافقت ریاست محترم دانشگاه علوم پزشکی ایران و معاونت محترم آموزش جناب آقای دكتر لطیفی و همكاری جناب آقای دكتر كدخدایی، رئیس اسبق بیمارستان حضرت رسول اکرم(ص)، با حضور جمعی از اساتید از جمله جناب آقای دكتر كلباسی، دكتر خلج و جناب آقای دكتر میشرا از کشور هندوستان، استاد   Minimally Invasive surgery  و رئیس بیمارستان  Laparoscopyدر دهلی نو، طی مدت 5 روز برگزار گردید.

قطب علمی آموزشی جراحی های درون بین کشور همچنین برای اولین بار در سطح منطقه شروع به برگزاری دوره های ATLS ( مراقبت پیشرفته از بیمار ترومایی ) به عنوان یك نیاز جدی جهت سازمانهای مرتبط با حوادث غیر مترقبه نموده كه از جمله ویژگی های منحصر به فرد این دوره ها می توان به موارد ذیل اشاره نمود :

بهره مندی از برجسته ترین اساتید در كلیه عناوین طرح درس بصورت تخصصی

بهره مندی از امكانات كمك آموزشی من جمله مولاژ وAnimal lab

امکان آموزش عملی همزمان با آموزش تئوری

فشردگی و كوتاه مدت بودن دوره

ارائه گواهینامه معتبر از سوی قطب علمی در پایان دوره

از دیگر فعالیت های قطب، انتشار مجله علمی- پژوهشی Annals of Bariatric Surgery با 8 سال سابقه (از سال 2012 با نام سابق Minimally Invasive Surgical Sciences) و با حضور اساتید برجسته بین المللی در زمینه جراحی های کم تهاجمی به عنوان هیئت تحریریه و همچنین داوران مجله می باشد.

برگزاری آزمون های شفاهی بورد جراحی عمومی

 • دارا بودن كلیه امكانات و تجهیزات پیشرفته جراحی های درون بین
 • فرادانشگاهی بودن و بهره گیری از بنام ترین اساتید در سطح دنیا
 • وجود نظام جمع آوری و ثبت اطلاعات بیماران چاق
 • برگزاری منظم جلسات علمی بین اساتید کلینیک و جراحان چاقی
 • كم هزینه بودن دوره ها نسبت به قطب های معتبر دیگر
 •  تنها قطب علمی آموزشی جراحی های درون بین در سطح کشور
 • پذیرفتن فلوشیپ از طریق وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی
 • ارائه گواهینامه معتبر از سوی دانشگاه علوم پزشكی ایران
 • فشردگی و كوتاه مدت بودن دوره های آموزشی
 • امکان حضور در اتاق عمل و مشارکت در اعمال جراحی برای فراگیران داخلی و خارجی طی دوره های آموزشی
 • برگزاری دوره های آموزشی پایه و پیشرفته جراحی های درون بین
 • ارائه رایج ترین و پرکاربردترین تكنیك های روز دنیا در زمینه جراحی های درون بین
 • نوآوری و تولید علم در زمینه جراحی های درون بین
 • ارتقا سطح علمی و مهارتهای فارغ التحصیلان پزشکی ، دامپزشکی و پیرا پزشکی