قطب علمی جراحی های درون بین کشور

IRMISE

دوره های MPH

advanced divider

ضرورت و اهمیت دوره های MPH

در دهه های اخیر سهم عمده ای از بیماری ها و مرگ و میر جوامع بشری را بیماری های غیر واگیر به خود اختصاص داده اند بطوریکه همه گیری این بیماری ها در قرن اخیر به سرعت در حال پیشرفت است. این امر باعث تغییر نگرش و عملکرد سیاست گزاران سلامت در سطوح مختلف جهانی، منطقه ای و کشوری شده است. از آنجایی که چاقی زمینه ساز بسیاری از بیماری ها بوده و از طرفی شیوع فزاینده ای در سطح دنیا و ایران نیز داشته، بطوریکه طبق آخرین آمار رسمی سازمان بهداشت جهانی بهداشت در حال حاضر 62/3% افراد بالای 18 سال در ایران مبتلا به اضافه وزن و چاقی بوده، در 26/1% درجات مختلفی از چاقی دیده میشود، باعث شده که چاقی به عنوان بیماری خاص مد نظر قرار می گیرد. با توجه به چند عاملی بودن این بیماری، عوارض و اثرات آن و نیز تاثیر عوامل مختلف در پیشگیری، بروز و درمان آن، بنظر می رسد کنترل این بیماری مستلزم انجام فعالیت در تمام سطوح پیشگیری(اولیه، ثانویه و ثالثیه) باشد و مسئولان امر سلامت کشور باید در سطوح مختلف پیشگیری برای کنترل این بیماری اقدامات لازم را انجام دهند تا بطور کلی بتوان بار این بیماری در کشور کمتر کرده و از این طریق در جهت ارتقاء سلامت جامعه قدمی برداشت.بر همین اساس و با در نظر گرفتن این موضوع ، گروهی از اعضاء هیئت علمی قطب علمی آموزشی جراحی های درون بین دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی ایران تصمیم به راه اندازی دوره MPH با گرایش پیشگیری از چاقی و ارتقاء سلامت، برای پزشکان و کارشناسان ارشد مرتبط با سلامت جامعه گرفته اند.

هدف از دوره های MPH

منظور از تشکیل دوره های MPH با گرایش پیشگیری از چاقی و ارتقاء سلامت ، تربیت افرادی توانمند و خلاق برای نظام شبکه های بهداشت و درمان کشور می باشد تا بتوانند در حیطه کاری و مسئولیت خود مشکلات و معضلات بهداشتی مرتبط با چاقی را از دیدگاه اپیدمیولوژیکی محیطی تغذیه ای و … مورد تجزیه و تحلیل قرار داده و راهکار های مناسب برای پیشگیری و حل این مشکلات ارائه نمایند.

طول دوره و شکل نظام

مدت تحصیل در این دوره 1/5 الی 2 سال است و برنامه آن همانند دوره ی کارشناسی ارشد می باشد.

ضوابط گزینش

دانشجویان این دوره از میان فارغ التحصیلان دوره دکترای عمومی در رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، دامپزشکی و کارشناسان ارشد مرتبط با سلامت جامعه که دارای شرایط زیر باشند، انتخاب خواهند شد.

شرایط شرکت در دوره 

1- داشتن حداقل 1 سال سابقه ی کار در نظام ارائه ی خدمات بهداشتی و شهری و روستایی و ارگان های وابسته به نظام سلامت

2- قبولی در آزمون ورودی

3- دارا بودن مدرک پزشکی حرفه ای

اعطای گواهی نامه

به فارغ التحصیلان این دوره، گواهینامه عالی بهداشت عمومی MPH که همسطح دانشنامه کارشناسی ارشد است، اعطا می گردد.